Poradnik VAT nr 18 (546) z dnia 20.09.2021
Wykorzystanie alkoholu etylowego całkowicie skażonego do produkcji kosmetyków i produktów dezynfekcyjnych
Nasza firma produkując kosmetyki, produkty dezynfekujące oraz inne produkty zużywa alkohol etylowy całkowicie skażony. Ten sam alkohol zużywa również do dezynfekcji powierzchni produkcyjnych i laboratoryjnych. Czy w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku akcyzowym, na firmie ciążą jakieś nowe obowiązki sprawozdawcze lub rejestracyjne? Czy zakup w sklepie niewielkich ilości butelkowanego alkoholu nieskażonego (obciążonego akcyzą) zużywanego w laboratorium wymaga dodatkowych sprawozdań i rejestrów?
W załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym pod pozycją 17 z kodem CN 2207, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone.
Z kolei w poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy, bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy, wymieniono alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.
PKWiU 2015 i Nomenklatura scalona CN dostępne są w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Również w załączniku nr 2 do ustawy, stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG, w poz. 17 wskazany został ww. alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone, o kodzie CN 2207.
Jak stanowi art. 92 ustawy, do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
Natomiast w myśl art. 93 ust. 1 ustawy, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:
1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury scalonej;
2) wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;
3) napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.
Produkcją alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie lub odwadnianie alkoholu etylowego, a także jego rozlew (art. 93 ust. 2 ustawy).
1. Czynności opodatkowane akcyzą
Przedmiotem opodatkowania akcyzą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy jest:
1) produkcja wyrobów akcyzowych;
2) wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
3) import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
4) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
5) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
6) wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
7) wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
1) użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
2) dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
3) sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
4) nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celnoskarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych lub całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy. Wyrób uważa się za całkowicie zniszczony, gdy nie może już zostać wykorzystany jako wyrób akcyzowy (art. 8 ust. 3 ustawy).
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również zużycie napojów alkoholowych, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 i 3, przez podmiot zużywający (art. 8 ust. 4 pkt 2 ustawy).
Uwaga
Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej (art. 8 ust. 6 ustawy).
2. Zwolnienie z podatku akcyzowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego
Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy całkowicie skażony:
a) produkowany na terytorium kraju, nabywany wewnątrzwspólnotowo oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej,
b) nabywany wewnątrzwspólnotowo, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje,
c) produkowany na terytorium kraju oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez Rzeczpospolitą Polską
- na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. UE L nr 288/12 ze zm.), w tym zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Zgodnie z art. 1 ww. rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93, substancje skażające, które są wykorzystywane w każdym państwie członkowskim do celów całkowitego skażenia alkoholi, zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz. Urz. UE L nr 316/21 ze zm.), są takie jak określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
W załączniku określona została wspólna procedura skażania stosowana w Belgii, Bułgarii, Republice Czeskiej, Danii, Niemczech, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, we Włoszech, na Cyprze, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Niderlandach, Austrii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i w Finlandii do celów całkowitego skażenia alkoholu, zgodnie z którą stosuje się na hektolitr etanolu absolutnego:
- 1,0 litr alkoholu izopropylowego,
- 1,0 litr metyloetyloketonu,
- 1,0 gram benzoesanu denatonium.
Z pytania wynika, że Czytelnik jest przedsiębiorcą produkującym wyroby kosmetyczne i dezynfekcyjne na bazie nabywanego alkoholu etylowego całkowicie skażonego. W związku z tym, że Czytelnik nie wskazał, czy przedmiotowy alkohol etylowy całkowicie skażony importuje, czy nabywa wewnątrzwspólnotowo, założono, że alkohol ten jest nabywany przez przedsiębiorcę na terytorium kraju.
Zatem nabywany alkohol etylowy całkowicie skażony zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 3199/93, jest objęty bezwarunkowym zwolnieniem od akcyzy. Oznacza to, że użycie całkowicie skażonego alkoholu etylowego do produkcji innych wyrobów, jeżeli nie prowadzi do jego odkażenia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Zwolnienie określone w art. 30 ust. 9 ustawy, nie stanowi zwolnienia wyrobu akcyzowego ze względu na przeznaczenie - alkohol etylowy właściwie skażony, przy zachowaniu odpowiednich procedur bezwarunkowo korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego.
Ponadto, w opisanym przypadku nie znajdują zastosowania jakiekolwiek obostrzenia związane z użyciem tego rodzaju alkoholu do dezynfekcji lub produkcji innych wyrobów, w tym obowiązki związane z dokonaniem rejestracji do CRPA, składaniem kwartalnych deklaracji podatkowych, czy prowadzeniem ewidencji.
Uwaga
Wprowadzone zmiany w ustawie o podatku akcyzowym (od 1 marca, 1 maja i 1 lipca 2021 r.) nie wpłynęły na regulacje dotyczące alkoholu etylowego całkowicie skażonego zużywanego do produkcji innych wyrobów lub do celów dezynfekcyjnych.
3. Zużycie do badań alkoholu etylowego z zapłaconym podatkiem akcyzowym
Jak wynika z wcześniej przytoczonego art. 8 ust. 6 ustawy, podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, co oznacza, że jeżeli został on prawidłowo zadeklarowany i zapłacony np. w związku z produkcją alkoholu etylowego w składzie podatkowym, to nie powstanie już wobec tego wyrobu obowiązek zapłaty akcyzy, w wyniku dokonania innych czynności np. zużycia do prac, czy badań laboratoryjnych.
Wzory deklaracji dla podatku akcyzowego dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl |
Nabywany przez Czytelnika alkohol etylowy, który jest oznaczony banderolami akcyzowymi jest wyrobem legalnym z zapłaconą akcyzą i nie podlega już innym rygorom ustawy o podatku akcyzowym.
Rygorom takim podlega natomiast alkohol etylowy przeznaczony do badań laboratoryjnych, który jest zwolniony od podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie oraz alkohol etylowy skażony krajowymi środkami skażającymi, potocznie określany jako częściowo skażony, przeznaczony do produkcji kosmetyków i środków dezynfekujących.
Nabywany i zużywany przez Czytelnika alkohol etylowy całkowicie skażony oraz alkohol etylowy oznaczony znakami akcyzy (z zapłaconą akcyzą) nie rodzi wobec niego dalszych obowiązków akcyzowych.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|