Gazeta Podatkowa nr 22 (2105) z dnia 14.03.2024
Zakup samochodu osobowego a zapłata akcyzy
Kupiliśmy w lutym 2024 r. od firmy samochód osobowy z Francji na firmę do dalszej odsprzedaży (jest to towar). Samochód nie będzie przez nas rejestrowany w kraju. Czy występuje obowiązek zapłaty akcyzy?
Podatnikiem podatku akcyzowego jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje m.in. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium Polski. Obowiązek podatkowy z tytułu tego nabycia powstaje z dniem:
1) przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa UE na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju,
2) nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania tym samochodem jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu tego samochodu do Polski,
3) złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o tę rejestrację nie jest jego właścicielem.
Wysokość stawki podatku akcyzowego została określona w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1542 ze zm.) i jest ona uzależniona od rodzaju samochodu oraz pojemności silnika i wynosi:
1) 18,6% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3,
2) 9,3% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych:
a) o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2.000 cm3, ale nie wyższej niż 3.500 cm3,
b) stanowiących pojazd hybrydowy o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2.000 cm3, ale nie wyższej niż 3.500 cm3,
3) 1,55% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2.000 cm3 lub niższej,
4) 3,1% podstawy opodatkowania - dla pozostałych samochodów osobowych.
Dodatkowo podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia do Polski, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację uproszczoną AKC-US właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji tego samochodu w Polsce zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnik musi także dokonać obliczenia i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego akcyzy w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego w Polsce. Wynika to z art. 106 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik ma obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku akcyzowego oraz złożenia deklaracji AKC-US właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
10.09.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|