Gazeta Podatkowa nr 54 (2137) z dnia 4.07.2024
Glikol i gliceryna przeznaczone do wykorzystania w e-papierosach
Minister Finansów w dniu 21 czerwca 2024 r. wydał interpretację ogólną nr DAG1.8101.1.2024, dotyczącą prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku akcyzowego glikolu propylenowego i gliceryny, przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Wykładnia ta odnosi się do pojęcia "płyn do papierosów elektronicznych", którego definicja znajduje się w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym.
W myśl definicji obowiązującej od 1 stycznia 2023 r. płyn do papierosów elektronicznych to: roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę, przy czym roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.
Od czasu zmiany definicji płynu do papierosów elektronicznych Dyrektor KIS w licznych interpretacjach uznawał za prawidłowe stanowisko podatników prowadzących działalność w branży e-papierosów, że glikol lub gliceryna sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Jak jednak wskazał MF, wykładnia definicji płynu do papierosów elektronicznych, odnośnie uznania za płyn do papierosów elektronicznych samej gliceryny i samego glikolu została ugruntowana w orzecznictwie sądowoadministracyjnym i jest odmienna od tej, która jest prezentowana w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS.
W związku z tym MF zauważył konieczność wyeliminowania rozbieżności interpretacyjnych w zakresie stosowania definicji płynu do papierosów elektronicznych. Zdaniem MF doprecyzowana od 1 stycznia 2023 r. definicja zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o akcyzie nie wyklucza z opodatkowania akcyzą glikolu i gliceryny, które służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym. Wskazanie w ww. definicji "bazy" jako półproduktu do wytworzenia płynu do papierosów w ostatecznej, finalnej postaci pozwala na przyjęcie, że pod pojęciem "płyn do papierosów elektronicznych" należy rozumieć nie tylko wyrób w ostatecznej postaci stosowanej w papierosie elektronicznym, lecz również glikol i glicerynę służące do jego wytworzenia.
Natomiast jak tłumaczy MF doprecyzowanie w znowelizowanej definicji płynu do papierosów elektronicznych zwrotu "przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych" miało na celu m.in. umożliwienie organom kontrolnym i podatkowym wykazania faktycznego wykorzystania wyrobu, w sytuacjach gdy sprzedawca płynu do papierosów elektronicznych jedynie dla pozoru wskazywał przeznaczenie glikolu lub gliceryny do celów nieopodatkowanych akcyzą. Zwrot "przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych" wskazuje, że wyrób uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży, bądź oferowania na sprzedaż.
Doprecyzowanie w definicji płynu do papierosów elektronicznych ww. pojęcia należy rozumieć, zdaniem MF w ten sposób, że, co do zasady, sprzedaż bądź oferowanie na sprzedaż glikolu lub gliceryny, jeżeli nie są przeznaczone do użycia w papierosach elektronicznych nie wskazuje na ich przeznaczenie akcyzowe, tj. do wykorzystania w papierosach elektronicznych i w takiej sytuacji ich produkcja i magazynowanie nie podlega rygorom ustawy o podatku akcyzowym.
Jak wskazał MF, miejsce sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż glikolu lub gliceryny może w pewnych okolicznościach determinować ich przeznaczenie. Jego zdaniem sprzedaż glikolu i gliceryny z uwagi na ich skład i właściwości fizykochemiczne w miejscach takich jak: wyspecjalizowane sklepy i punkty sprzedaży, gdzie oferowane są wyroby tytoniowe, płyny do papierosów elektronicznych, wyroby nowatorskie i ich substytuty lub urządzenia i akcesoria do używania tych wyrobów akcyzowych, w świetle definicji płynu do papierosów elektronicznych daje podstawę do przyjęcia, że wyroby te są przeznaczone do użycia w papierosach elektronicznych.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|