podatek akcyzowy, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
A A A

Poradnik VAT nr 4 (556) z dnia 20.02.2022

Obowiązki akcyzowe podmiotów produkujących energię elektryczną

Czy podmiot produkujący około 5MW miesięcznie i zużywający na własne potrzeby całą wyprodukowaną energię z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW (są to dwa generatory po 25 KW czyli 50 KW) ma obowiązek składania okresowych deklaracji akcyzowych AKC-KZ? Czy limit 1MW dotyczy ilości wyprodukowanej czy łącznej mocy generatorów?

» Zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o mocy do 1MW

W świetle art. 9 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający ww. koncesję;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający ww. koncesji, który wyprodukował tę energię.

Z treści pytania wynika, że podmiot jest producentem energii elektrycznej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i nie dokonuje on sprzedaży nabywcom końcowym wyprodukowanej energii, lecz w całości zużywa ją na własne potrzeby. W związku ze zużyciem tej energii na własne potrzeby powstaje u niego obowiązek podatkowy.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1178 ze zm.), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

W analizowanym przypadku podmiot nie wskazał, z czego produkowana jest energia elektryczna, czy jest to np. energia słoneczna, wiatrowa, biomasa, czy też wyroby energetyczne. Jeżeli do produkcji energii elektrycznej wykorzystywane są wyroby energetyczne inne niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 ze zm.), zwolnienie określone w § 5 ww. rozporządzenia ma zastosowanie pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zatem jeżeli podmiot spełnia warunki określone dla zastosowania zwolnienia, wówczas jest zobowiązany do składania kwartalnych deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego. W przeciwnym wypadku będzie zobowiązany do złożenia i zapłaty akcyzy w miesięcznej deklaracji dla podatku akcyzowego.

» Obowiązek składania deklaracji dla podatku akcyzowego

Pomimo, iż podmioty produkujące i zużywające na własne potrzeby wyprodukowaną energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW nie mają obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy, to jednak mają obowiązek składania okresowych deklaracji akcyzowych.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru (na formularzu AKC-4, AKC-4/H) oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6 ustawy.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku m.in. zużycia energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię i który nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Natomiast zgodnie z obowiązującym od 1 lipca 2021 r. art. 24e ustawy, w zakresie wyrobów akcyzowych m.in. objętych zwolnieniem od akcyzy - podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru na formularzu AKC-KZ za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Należy jednak wyjaśnić, że podatnicy, dokonujący czynności zarówno w zakresie wyrobów akcyzowych opodatkowanych pozytywną stawką podatku akcyzowego, jak i w zakresie wyrobów, o których mowa w art. 24e ust. 1 ustawy, są zobowiązani do składania miesięcznych deklaracji dla podatku akcyzowego, w których wykazują wyroby opodatkowane pozytywną stawką akcyzy i wyroby zwolnione od akcyzy.

Reasumując

W przypadku powstania obowiązku podatkowego w akcyzie z tytułu zużycia energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię i który nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, podatnik ten jest zobowiązany do złożenia miesięcznej deklaracji dla podatku akcyzowego (AKC-4, AKC-4/H) i zapłaty akcyzy od zużytej energii elektrycznej.

Natomiast w przypadku zużycia energii elektrycznej przez ten podmiot, który spełnia warunki zwolnienia od akcyzy na podstawie § 5 rozporządzenia, wówczas jest on zobowiązany do złożenia kwartalnej deklaracji (AKC-KZ) w której wykaże wyłącznie energię elektryczną zwolnioną od akcyzy.

Z kolei podmiot, który dokonuje czynności zarówno w zakresie wyrobów akcyzowych opodatkowanych pozytywną stawką podatku akcyzowego, jak i w zakresie wyrobów, o których mowa w art. 24e ust. 1 ustawy, zobowiązany jest do składania miesięcznych deklaracji dla podatku akcyzowego.

Warto dodać, iż limit 1MW odnosi się do mocy generatorów wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej - ich łączna moc nie może przekraczać 1 MW. W przeciwnym razie nie będą miały zastosowania przepisy zwalniające podmiot z obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego oraz zwolnienia z podatku akcyzowego.

www.PodatekAkcyzowy.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.