Gazeta Podatkowa nr 80 (1851) z dnia 7.10.2021
Zużywanie wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby a podatek akcyzowy
Spółka komandytowa w sierpniu 2021 r. zamontowała instalację fotowoltaiczną. Energia będzie produkowana tylko na jej własne potrzeby o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW (bez wprowadzania jej do sieci). Czy spółka musi składać deklaracje odnośnie podatku akcyzowego?
Jak wskazano w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego, który wyprodukował tę energię (art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym),
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający ww. koncesję (art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy),
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający ww. koncesji, który wyprodukował tę energię (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy).
Zużycie wyprodukowanej energii na potrzeby własne podlega zatem opodatkowaniu akcyzą. Jednak na podstawie § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1178 ze zm.), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.
Tak więc w sytuacji, gdy produkcja energii elektrycznej odbywa się z wykorzystaniem generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, a wyprodukowana energia jest zużyta na własne potrzeby, energia ta korzysta ze zwolnienia od akcyzy.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku akcyzowym podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności. W myśl jednak art. 16 ust. 7a pkt 1 tej ustawy, obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania m.in. do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Oznacza to, że na podmiotach produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW generalnie nie ciążą obowiązki rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego. Pomimo że podmioty produkujące i zużywające na własne potrzeby wyprodukowaną energię z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW nie mają obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie akcyzy, to jednak są obowiązane do składania deklaracji akcyzowych. Jak wynika z art. 24e ustawy o podatku akcyzowym, w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy - podatnik jest obowiązany składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe (AKC-KZ) za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek ten zaczął obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Z obowiązku składania kwartalnych deklaracji zwolnione zostały osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie m.in. wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy.
Deklaracje kwartalne (AKC-KZ) są składane przez podatnika, który w danym kwartale ma do wykazania w deklaracji wyłącznie wyroby objęte zwolnieniem od akcyzy. Biorąc powyższe pod uwagę, pierwsze deklaracje AKC-KZ będą obejmować dane za III kwartał 2021 r. Podatnicy będą mieli obowiązek je złożyć do 25 listopada 2021 r. wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Dodatkowo należy podkreślić, że zgodnie z art. 138h ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 tej ustawy, jest obowiązany prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej. Wyjątek od tej zasady został określony w art. 138h ust. 2 tej ustawy.
Aby podmiot produkujący i zużywający energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW nie był zobowiązany do prowadzenia tej ewidencji, niezbędne jest m.in., aby energia ta była zużywana w całości przez ten podmiot i nie było możliwości jej dostarczania do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii. Ponadto zgodnie z art. 138h ust. 2 pkt 2 ustawy, osoby fizyczne produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Zwolnienie to przysługuje pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
10.09.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|